Nu er han tilbage i Danmark - og fortsætter hvor han slap
For knap to år siden udviste Højesteret den nu 43-årige Django Levakovic, der er bror til den berygtede 'sigøjner'boss Gimi Levakovic, efter et groft hjemmerøveri.
Men alligevel blev han for to dage siden anholdt - i Danmark. Personalet i en tøjbutik i København havde nemlig tilkaldt politiet i forbindelse med et butikstyveri, og her stod Django Levakovic som gerningsmand.
Det skriver Ekstra Bladet.
"De meldte ham for butikstyveri, og så kom politiet, der anholdte ham. Men jeg går ikke ud fra, at dem nede i butikken vidste hvem han var," siger hans forsvarer Carsten Fentz til Ekstra Bladet.
Men ifølge Django Levakovic, så var der dog en god grund til, at han var i Danmark, og ikke i Sverige, hvor han hævder at bo til daglig.
"Han forklarede, at han var kommet til Danmark i går, fordi hans mor var meget syg og derfor gerne ville se hende," siger Carsten Fentz til Ekstra Bladet.
Django Levakovic nægter sig skyldig i butikstyveriet, men erkender at have overtrådt sit indrejseforbud. Han er også mistænkt for et andet butikstyveri i januar, men også her nægter han sig skyldig.nuar.
Han er nu blevet varetægtsfængslet i 12 dage. Django Levakovic advokat fortæller, at han nok får en dom for at overtræde sit indrejseforbud.
Derefter vil han blive udvist igen.
Sammen med sin anden bror Stefano fik Django i 2015 en udvisningsdom for et groft hjemmerøveri mod en 77-årig mand i Kastrup, og de fik omkring fem års fængsel.