Seks indbrud i Horsens Kommune og fire i Hedensted Kommune
Der har været indbrud i Odinsgården på Møllegade i Horsens. Det er sket mellem torsdag klokken 16.00 – fredag 06.30. Tyvene har aflistet en rude og skaffet sig adgang. Der er blevet stjålet seks velux vinduer til en værdi af 30.000 kroner.
En villa i Bygaden i Brædstrup har også været udsat for indbrud. Her har tyvene opbrudt en hoveddør og stjålet nogle kontanter og smykker. Det er sket fredag mellem klokken 10.45 – 12.15.
I Centerparken i Horsens har der været indbrud i en villa mellem mandag 07.30 – fredag 12.00. Her har tyvene opbrudt et køkkenvindue. Der er blevet stjålet 5.000 kroner i kontanter 300 euro i kontanter samt noget parfume.
På Højmarksvej i Horsens har der mellem fredag klokken 10.00 – 21.45 været indbrud i en villa. Tyvene har løftet et vindue ud af karmen for at skaffe sig adgang. De har været i hele huset og gennemrodet nogle smykker, men det er endnu uvist om der er blevet stjålet noget.
Der har været indbrud i en villa i Sorgenfri i Brædstrup. Det er sket fredag i tidsrummet 20.20 – 22.30. Tyvene har opbrudt et vindue med et koben og har flyttet rundt på nogle ting, hvoraf nogle er blevet fjernet og nogle er blevet efterladt. Der er blevet stjålet diverse smykker.
Der har også været indbrud i en landejendom på Skovhøjvej i Yding. Det er sket mellem fredag klokken 8.00 – søndag klokken 18.00. Her har tyvene opbrudt et vindue til et soveværelse. Der er blevet stjålet fire liter juice.
Indbrud i Hedensted Kommune
I Hedensted Kommune har der været indbrud på Møllebo Plejehjem på Jasminvej i Rask Mølle. Det er sket mellem fredag klokken 14.00 – lørdag 06.45. Der er blevet opbrudt et vindue til et kontor og en dør til en mellemgang er blevet sparket op. Tyvene har haft adgang til et Kontor, et cafeteria, et køkken og et værkstet. Der er blevet stjålet 25 kroner fra en dåse i cafeteriaet. Der er intet, der tyder på at tyvene har været i nærhed af beboere.
der har også været indbrud i tre lejligheder i den samme opgang på Kystvej i Juelsminde. Det er sket mellem lørdag klokken 18.30 – søndag 01.20.
Politiet var kaldt ud til et indbrud og kunne her konstatere, at der var begået yderligere to indbrud i opgangen. I alle tilfælde har tyvene opbrudt hoveddøren til lejligeheden og været inde.
Fra den ene lejlighed er der blevet stjålet en sølvfarvet Enigma lampe og 480 euro i kontanter samt en iPad i rødt cover. Det er endnu uvist, hvad der er blevet stjålet fra de to andre lejligheder, da beboerne var på ferie.
Det oplyser Sydøstjyllands Politi.