Fortsæt til indhold

Masser af Risskov-indbrud og tyv stoppet af politihund

Uddrag fra Østjyllands Politis døgnrapport

Krimi
Arkiv

En 17-årig mand fandt søndag eftermiddag ud af, at han ikke kunne løbe fra en politihund.
Klokken 15.22 forsøgte han at stikke af fra en patrulje på Kongevejen i Aarhus.
Her kørte den 17-årige rundt sammen med en ven på en ATV, der var stjålet fra en adresse i Ry.
Da betjentene nærmede sig ATV'en, stoppede de to personer kortvarigt op, hvorefter de løb fra stedet og ind i skoven ved Mindeparken.
Den ene undslap, mens den anden hurtigt blev indhentet af en politihund.
Han blev anholdt og sigtet for brugstyveri. ATV'en blev leveret tilbage til den retsmæssige ejer.
dp

Døgnet i øvrigt

Færdsel
Søndag kl. 9.47 skete der et færdselsuheld på Ny Munkegade i Aarhus. Her kørte en 28-årig kvindelig bilist frem for ubetinget vigepligt, hvorefter en 21-årig mandlig motorcyklist kørte ind i siden på hendes bil. Der skete kun materiel skade. Den 28-årige bilist blev sigtet for ikke at overholde sin vigepligt.
Søndag kl. 12.19 skete der et færdselsuheld på Frederiks Allé i Aarhus. En 47-årig mandlig bilist foretog en U-vending med sin trailer. Han overså en 49-årig motorcyklist, der kom kørende bagfra. Motorcyklisten ramte traileren, og hans motorcykel gled ind under traileren og satte sig fast. Den 47-årige bilist blev sigtet for overtrædelse af færdselsloven.
Søndag kl. 13.18 opdagede en kvik borger en 59-årig bilist, der virkede beruset, mens han var på vej til at køre bilen i vaskehal i Viby. Østjyllands Politi mødte frem og konstaterede, at bilisten havde en promille på over 0,5. Han blev sigtet for spirituskørsel.
Søndag kl. 22.06 skete der et færdselsuheld på Djurslandsmotorvejen ved Skødstrup. Her sprang en kronhjort pludseligt ud foran en bil ført af en 64-årig kvinde. Ved sammenstødet blev kronhjorten slynget ud i midterrabatten. Der skete ingen personskade ved sammenstødet.
Indbrud
Der er det seneste døgn anmeldt 14 indbrud i Østjyllands politikreds - herunder ni i Risskov. Østjyllands Politi opfordrer derfor særligt borgerne i Risskov til at være opmærksomme på mistænkelige personer, køretøjer eller lignende i villakvartererne. Har man oplysninger, bedes man ringe til Østjyllands Politi på tlf.114.

  • På Valmuevej i Risskov begået mellem fredag 5/5 kl. 16 og søndag 7/5 kl. 9.45
  • På Agertoften i Malling begået mellem lørdag 6/5 kl. 10 og søndag 7/5 kl. 10.10
  • På Fasanvej i Aarhus V begået mellem lørdag 6/5 kl. 16 og søndag 7/5 kl. 10.15
  • På Havgårdsvej i Risskov begået mellem lørdag 6/5 kl. 20.45 og søndag 7/5 kl. 10.26
  • På Strandbyvej i Risskov begået søndag 7/5 kl.6.00
  • På Byagervej i Beder begået mellem fredag 5/5 kl. 14.00 og søndag 7/5 kl. 9.30
  • På Svendgårdsvej i Beder begået mellem lørdag 6/5 kl. 12 og søndag 7/5 kl. 12
  • På Strandbyvej i Risskov begået mellem fredag 5/5 kl. 17 og søndag 7/5 kl. 15.30
  • På Valmuevej i Risskov begået mellem fredag 5/5 kl.12 og søndag kl. 16.15
  • På Merianvej i Risskov begået mellem fredag 5/5 kl. 8.15 og søndag kl. 16.30
  • På Guldsmedgade i Aarhus begået mellem søndag 7/5 kl. 00.30 og søndag kl. 3.00
  • På Havbankevej i Risskov begået mellem lørdag 6/5 og søndag 7/5 kl. 18.00
  • På Klintevej i Risskov begået mellem fredag 5/5 kl. 13 og søndag 7/5 kl. 21.45
  • På Klintevej begået i Risskov begået mellem torsdag 4/5 kl. 00.00 og søndag 7/5 kl. 22.30