Afsløret af SMS'er
Den nu forhenværende formand for Dansk Folkepartis Ungdom, Lucas Hultgren, har i SMS'er - sendt til medlemmer af ungdomspartiet - flere gange optrådt truende.
"Det er sidste gang, at du beder mig om at tage det roligt, hvis du holder af dine tænder" og "Får DFU ikke en præsentationsvideo pga. dig, ville jeg nok søge politibeskyttelse de næste par uger" er bare nogle af de SMS'er, som BT kan afsløre, at han har sendt.
Den nuværende landsformand for DFU, Chris Bjerknæs, bekræfter sagen.
"Det er fuldstændig rigtigt, at der har været nogle ubehagelige SMS’er fra Lucas Hultgren. Men sket er sket, og han er skiftet over til Nye Borgerlige, og vi har lagt det bag os," siger landsformanden fra Dansk Folkepartis Ungdom Chris Bjerknæs til BT.
Ifølge BT har kilder i Dansk Folkepartis Ungdom fortalt, at Lucas Hultgren i sin tid som formand for DFU har "truet folk på mange forskellige tidspunkter og svinet dem til igennem to år". Lucas Hultgren er ikke blevet politianmeldt for truslerne, da DFU valgte at tage sagen internt, lyder det ifølge BT’s kilder.
Lucas Hultgren har efterfølgende meldt sig ind i Nye Borgerlige. Partiets organisatoriske næstformand Jesper Melander Hammer er ikke bekendt med, at Lucas Hultgren har truet medlemmer, men ser med alvor på sagen.
"Det lyder rigtig uheldigt, og det må vi selvfølgelig have en snak med Lucas Hultgren om. Hvis det er sandt, så er det da bestemt ikke den type medlemmer, vi ønsker i Nye Borgerlige. Hvis han var medlem af Nye Borgerlige, så ville jeg umiddelbart sige, at han skulle eksluderes. Men han er medlem af Nye Borgerlige Ungdom, og så er det som sådan ikke mig, der bestemmer det," siger Jesper Melander Hammer til BT.