Fortsæt til indhold

Så nu bliver hun smidt ud af Danmark

Krimi
Af Daniel Sennek

Udlændingestyrelsen har besluttet, at thailandske Kruawan Pipatchaipibool skal forlade Danmark tirsdag, fordi hun har ladet sig skille fra sin eksmand, som er dømt mod vold mod hende.
Det skriver Fyens.dk.
Kruawan skal rejse ud af landet i dag den 2. maj. Og det er på trods af, at hun har en otte måneder gammel søn med dansk statsborgerskab, som hun nu er tvunget til at forlade - selvom flere forskellige instanser har vurderet, at sønnen ikke kan bo hos sin psykisk ustabile har.
Sønnen fik thailandske Kruawan Pipatchaipibool sammen med en eksmand, som hun blev skilt fra på grund af vold i ægteskabet. Eksmanden er blevet dømt for vold mod hende en gang, mens han er blevet anmeldt flere gange. Han har erkendt, at have en bipolar sindslidelse. Blandt andet derfor menes det ikke, at faderen kan varetage sønnens tarv på ansvarlig vis.
Statsforvaltningen har ved seneste møde besluttet, at eksmanden kun må have samvær med sin søn 2 gange 1 time om ugen, og at det skal ske på et offentligt sted.
Hverken Udlændingestyrelsen, Udlændingenævnet eller integrationsminister Inger Støjberg (V) har overfor Fyens.dk ønsket at kommentere Udlændingestyrelsens beslutning om, at Kruawan Pipatchaipibool skal forlade Danmark på trods af omstændighederne med hendes søn.