Fortsæt til indhold

Nu skal han i fængsel

Krimi
Af Daniel Sennek

Langt de fleste kender til irriterende tv-reklamer, der forstyrrer den gode film eller tv-serie. Men det er alligevel de færreste, der reagerer som en 62-årig mand gjorde i februar. Han skal nemlig nu 30 dage i fængsel.
Det oplyser anklager ved Fyns Politi, Maria Fanø-Fredeløkke, til Ekstra Bladet.
"Manden bliver så voldsomt irriteret over den her tv-reklame, at han ringer til virksomheden og beder dem om at droppe den. Det reagerer de ikke på, og så ringer manden tilbage og indtelefonerer en bombetrussel. Han siger, at hvis de ikke fjerner reklamen, så vil han bombe virksomheden og jævne den med jorden," fortæller Maria Fano-Fredeløkke til Ekstra Bladet.
I retten modtog manden sin straf på 30 dages fængsel foruden et erstatningskrav fra virksomheden på 60.000 kroner.
"Reklamen er virkelig voldsomt irriterende, det erklærede dommeren sig også enig i, men som dommeren sagde, så kunne manden blot have slukket for tv'et," lyder det fra anklageren.
Politiet ønsker ikke at oplyse, hvilken reklame eller dansk virksomhed, der er tale om.