I stedet fik han hende anholdt
En 18-årig mand ville bare gøre sin kæreste glad. Derfor gav han hende en trailer til hendes hest, men det endte med, at både han og kæresten blev anholdt onsdag aften klokken 23.40 på en adresse i Randers NV.
Det skriver localeyes.dk.
Årsagen til anholdelsen var, at den retmæssige ejer af hestetraileren opdagede den til salg på Facebook. Ejeren ringede til politiet, der dukkede op på adressen, hvor hestetraileren blev solgt fra.
Her mødte de den 18-åriges kæreste, en 17-årig pige, der påstod, at hun havde købt hestetraileren for flere måneder siden. Den 18-årige mand bekræftede historien - der dog viste sig ikke at holde vand.
For et hurtigt tjek af stelnummeret viste, at det var samme hestetrailer, der var blevet stjålet i Havndal dagen før. Og da den 17-årige blev anholdt og sigtet for tyveri indrømmede den 18-årige mand, at det var ham, der havde stjålet traileren til sin kæreste. Hun havde dog ikke haft brug for den til sin hest alligevel, og de havde derfor besluttet at sætte den til salg.
De havde herefter samstemt forklaringen, om at den var købt for flere måneder siden. Både mand og kvinde blev sigtet for tyveriet.