Politiet fandt en dræbt og en kvæstet
Tirsdag morgen klokken 08.06 fik Syd- og Sønderjyllands Politi en anmeldelse fra en mand, der savnede en kvindelig bekendt. Han kunne heller ikke få kontakt til hende.
Det skriver BT.
Derfor blev en patrulje sendt til kvindens adresse, hvor de gjorde et skræmmende fund. En person lå dræbt, mens en lå hårdt kvæstet.
"Vi formoder, at der er tale om en, der er slået ihjel. Vi er i gang og arbejder derude nu for at klarlægge, hvad der er sket," siger kommunikationsrådgiver Helle Lundberg fra Syd- og Sønderjyllands Politi til BT.
Den kvæstede person er kørt til behandling på Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg, men politiet kan på nuværende tidspunkt ikke oplyse vedkommendes præcise tilstand, da man stadig arbejder på at underrette de pårørende, lyder det fra Helle Lundberg til avisen.
Politiet er nu i gang med at finde ud af, hvad der er sket på stedet.