Sådan hjalp læge politiet med at fange tyven
En 37-årig mand var nær sluppet afsted med et frækt tyveri på Nykøbing Falster Sygehus fredag formiddag, men takket være en snarrådig læge blev han stoppet. Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
Fredag klokken 10.28 fik politiet anmeldelse fra sygehuset og tyveriet, som var begået mod en ældre patient, som var indlagt. Hun havde fået fjernet kontanter, sygesikring og nøgler fra sin taske.
Heldigvæs var en læge i fuldt firspring løbet efter gerningsmanden, og da patruljen på vej mod sygehuset mødte både manden og lægen på Gåbensevej, var spillet ude.
Den 37-årige mand fra Nakskov havde både sygesikring, nøgler og kontanter på sig. Han blev anholdt og sigtet for tyveriet, selvom han hævdede, at han havde fundet tingene og nu var på vej for at levere dem retur, oplyser politiet.