Fortsæt til indhold

Stort cykel-hærværk ved station

Flere cykler var onsdag aften smidt i to store bunker ved Stenløse Station

Krimi
Kenneth Tanzer

Natteravnene i Stenløse blev onsdag aften mødt af et kedeligt syn, da de var på gaden i forbindelse med Diskotek X's “Teen Party”.
I cykelskuret ved Stenløse Station var en masse cykler lagt i to bunker oven i hinanden - nogle af dem godt ødelagte.
“Vi opdagede det ved en 22-tiden. Der lå mange cykler i de to bunker. Det så ret vildt ud, og det tyder på hærværk. Det er ærgerligt, at folk ikke kan lade cyklerne være i fred,” siger Paula Elina Bay, Natteravn i Stenløse.
Hun oplyser, at aftenen ellers var ganske fredelig omkring Stenløse Station.
“Der var ingen problemer i forbindelse med festen på diskoteket, der varede fra kl. 19.00 til midnat. Alt forløb roligt, og vi så ikke noget mistænkeligt ved stationen og cykelskuret, så vi har ingen ide om, hvornår det er foregået,” siger hun.
Nordsjællands Politi oplyser til Lokalavisen Egedal, at man ikke har fået en anmeldelse på hærværks-episoden.