"At man kan være så kynisk er skrækkeligt!"
Et ungt par har hærget Dagli' Brugsen i Stevnstrup med en række iskolde tyverier. Fire gange den seneste uge har butikken været ofre for det unge par, der har stjålet for mere end 10.000 kroner. Men det mest skræmmende er fremgangsmåden.
Det skriver TV 2/Østjylland.
Tyven vader direkte ind i butikken tæt på lukketid, hvor der ikke er mange på arbejde, og stjæler. Det er der som sådan ikke noget skræmmende i - men en butiksassistent fra Dagli’ Brugsen mener, at der er en faktor, der gør tyverierne ekstra modbydelige.
"Vi kan se, at der er en person ekstra i bilen, der underholder det, vi mener, er børn på bagsædet. Så de har simpelthen taget børnene med. At man kan være så kynisk og iskold, at man tager børnene med ud og stjæle, det, synes jeg, er en skrækkelig udvikling," siger Christian Gade, der er salgsassistent hos Dagli’ Brugsen i Stevnstrup, til TV 2/Østjylland.
Sagen er selvfølgelig meldt til politiet, der har fået en del overvågningsbilleder. Politiet meddeler overfor TV-stationen, at man efterforsker tyveriet.