Fortsæt til indhold

Politiet melder ud om 'akut politiforretning': Derfor spærrede vi motorvej i timevis

Motorvejen var spærret fra klokken 11.30 og to en halv time frem.

Krimi
jro

Fredag gav en spærret motorvej store udfordringer i trafikken - den blev lukket på grund af ’en akut politiforretning’.

Nu oplyser politiet, hvad begrebet i denne forbindelse dækker over.

Er du også en af de pendlere, der benytter Rute 15, Silkeborgmotorvejen, til eller fra Aarhus? Så er du måske også en af de bilister, der fredag måtte væbne sig med ekstra meget tålmodighed.

Klokken 11.30 blev motorvejstunnellen ved Søholt i Silkeborg nemlig spærret - og var det til klokken 14.30.

Ole Vanghøj, vagtchef ved Midt- og Vestjyllands Politi, oplyser til Midtjyllands Avis, at årsagen var en mand, der ikke havde det ret godt. Politiet måtte altså indgå i dialog med manden, da der var risiko for, at han ville ’gøre noget dumt’.

Politiet opfordrede da også på det sociale medie X til ikke at stille sig op på stedet som tilskuer.

»Giv venligst plads og ro til det indsatte personale.,« stod der videre.

Politiet måtte tale med manden i flere timer. Foto: Local Eyes.
Foto: Local Eyes.

»Vi er godt klar over, at det gav anledning til store trafikale problemer, og vi forsøgte at afvikle trafikken efter bedste måde,« oplyser vagtchefen til avisen.

Der var da en times kø, da afspærringen igen blev ophævet.

Der er intet om mandens tilstand.