Politiaktion på Djursland afslørede 15 knallerister på tun og andre færdselsforseelser
Djursland blev tirsdag aften skueplads for en omfattende politiaktion rettet mod ulovlige knallerter og færdselslovsovertrædelser.
Under en intensiveret færdselskontrol på Djursland tirsdag eftermiddag og aften blev 15 unge mænd sigtet af betjente fra Østjyllands Politi for at køre på tunede knallerter.
Kontrollen, der fokuserede på at bekæmpe den stigende utryghed blandt borgerne over for vild knallertkørsel, involverede både Lokalpolitiet i Rønde og færdselsbetjente fra Nordjyllands Politi.
Indsatsen spredte sig ud til bl.a. Auning, Ørum Djurs, Grenaa og Ebeltoft.
Ud over de 15 sigtelser for ulovlig knallertkørsel blev der noteret flere andre færdselslovsovertrædelser, herunder spirituskørsel, kørsel uden førerret og mobiltelefonbrug bag rattet.
Politiet opfordrer forældre til at tage en alvorssnak med deres børn om de farer, der er ved at køre på tunede knallerter, og lover fortsat indsats mod problemet i fremtiden.