Fortsæt til indhold

Rykkede massivt ud til boligområde efter melding om skud: Fandt flere affyrede patroner

Eventuelle vidner opfordres nu til at ringe til politiet, lyder det fra vagtchef.

Krimi

»Vi tager det meget alvorligt.«

Ordene kommer fra vagtchef ved Østjyllands Politi Jens Rønberg.

For sent lørdag aften rykkede politiet talstærkt ud til Edwin Rahrs Vej ud for nummer 18 i Brabrand, efter man kl. 23.54 modtog en melding om skud.

»Der nogen, der ringer til os og fortæller, at de har hørt skud i området, og da vi så kommer derud, kan vi konstaterer, at der ligger nogle tomme hylstre fra nogle løse patroner på asfalten. Så der er sket et eller andet, men præcis hvad ved vi ikke, for der var ikke nogle personer, da vi dukkede op på stedet,« siger Jens Rønberg.

Foto: Presse-fotos.dk

Man fandt i omegnen af fem patroner på stedet, fortæller vagtchefen. Hylstrene skal nu undersøges nærmere og det samme skal den videoovervågning, man har hentet ind.

Politiet intensiverede efterfølgende sin patruljering i området og i løbet af natten var der ikke andre hændelser.

»Vi har ikke nogle mistænkte i talende stund, og vi leder stadig efter et motiv til, hvorfor der skulle affyres skud på det sted - på den måde er vi lidt på bar bund,« siger Jens Rønberg.

Og derfor kommer Østjyllands Politi også med en opfordring til, at eventuelle vidner, som skulle have set eller hørt noget, kontakter politiet på telefon 114.

Foto: Presse-fotos.dk