Fortsæt til indhold

Politiet anholder ung mand for biltyverier: Har du mistet noget?

En 17-årig ung mand fra Kolind er blevet anholdt og sigtet for flere tyverier fra biler, efter at nærpolitiet i Rønde hurtigt fik koblet ham til en række indbrudssager.

Krimi
112

En 17-årig ung mand fra Kolind er blevet sigtet af Østjyllands Politi for flere tilfælde af tyveri og forsøg på tyveri fra biler begået i området omkring Kolind på Djursland i løbet af weekenden. Nærpolitiet i Rønde var hurtigt på sagen, efter flere bilejere havde anmeldt tyverier, og de har nu identificeret den 17-årige som formodet gerningsmand til flere nylige indbrud.

Den unge mand er på nuværende tidspunkt sigtet for tre tilfælde af tyveri fra biler. I et af tilfældene lykkedes det politiet at genudlevere en stjålet soundbox til en bilejer, efter den 17-årige havde stjålet den fra et køretøj mellem lørdag aften klokken 19.00 og søndag formiddag klokken 10.45.

Udover de tre sigtelser for tyveri er den 17-årige også sigtet for tre forsøg på indbrud i biler. Politiet har desuden beslaglagt flere formodede tyvekoster fra den unge mand, men ejerne af disse genstande er endnu ikke blevet identificeret.

Politiet opfordrer nu borgere i Kolind og omegn til at melde sig, hvis de har oplevet tyveri fra deres biler eller opdaget forsøg på indbrud i løbet af weekenden.

Borgere, der mangler værdigenstande fra deres biler, kan kontakte politiet på telefonnummer 114.