Fortsæt til indhold

Blind passager tildelt bøde i Letbanen - og så eskalerede situationen

En mandlig letbanepassager havde gjort sig fortjent til en bøde. Manden reagerede voldeligt og nu leder politiet efter ham.

Krimi
md

Søndag morgen udspillede der sig voldelige scener i et af Letbanens tog, nær Aarhus Hovedbanegård, ifølge Østjyllands Politis døgnrapport.

En mandlig passager blev tildelt en bøde af en togkontrollør, da han rejste med ugyldig billet.

Det fik angiveligt manden til at se rødt, hvorefter han reagerede ved at tildele ikke bare én, men to kontrollører slag. Den 56-årige mand og 49-årige kvinde, som var på arbejde som togpersonale, modtog hver ét slag.

Ved Østjyllands Politis ankomst til Hovedbanegården var gerningsmanden forduftet, og politiet efterforsker nu sagen. De har »en god fornemmelse« af, hvem gerningsmanden er.

De to forurettede togpersonaler kom ikke noget alvorligt til ved episoden, men de blev dog begge kørt på skadestuen til kontrol.