Fortsæt til indhold

Fik gruppetæsk i Gellerup: Politiet mistænker, det er hævn

Politiet har været talstærkt til stede i området.

Krimi

En 32-årig mand fra lokalområdet er lørdag aften blevet overfaldet i Gellerup.

Det oplyser Martin Christensen, vagtchef ved Østjyllands Politi.

Det voldelige overfald skete på Jettesvej, og ifølge politiet skulle to-tre personer bl.a. have sparket og slået den 32-årige, der kom til skade og efterfølgende måtte en tur på skadestuen og tilses.

Foto: Presse-fotos.dk

Det lykkedes dog den 32-årige at flygte fra overfaldet, tage sin bil og ringe til politiet, som modtog ofrets opkald kl. 18.15.

»Vi efterforsker stadigvæk hændelsen og arbejder videre med sagen i dag (søndag, red.). Og vi har i hvert fald en mistænkt i sagen,« siger Martin Christensen.

Foto: Presse-fotos.dk

Formodningen fra politiet lige nu er, at der har været tale om en slags hævnaktion.

»Der er formentlig tale om et internt personligt opgør mellem den forurettede og de her gerningsmænd, som muligvis skyldes en tidligere hændelse tidligere på året, det er i hvert fald vores hypotese,« siger han.

Når du siger, det er et internt opgør, er det så et opgør i et kriminelt miljø, der er tale om?

»Det behøves det ikke nødvendigvis at være, det kan også være et personligt opgør, det er vi ikke helt sikre på endnu,« siger vagtchefen.

Politiet afspærrede efterfølgende gerningsstedet og sikrede sig spor derfra, herunder fra ofrets bil, som der også blev begået hærværk imod i forbindelse med overfaldet, og bilen blev fragtet væk til nærmere tekniske undersøgelser.

Foto: Presse-fotos.dk

Vagtchefen oplyser samtidig, at skulle der være vidner, der evt. har set eller hørt noget i relation til overfaldet, så kan politiet kontaktes på telefon 114.