Fortsæt til indhold

Serie af indbrud: Flere ruder knust i samme by

Flere områder er ramt af indbrud - tre steder i samme landsby har huse fået knust en rude.

Krimi

En række af indbrud på Skanderborgegnen er registreret hos politiet i den seneste uge.

Både villaer i Hørning, Virring og Galten har været ramt af uønsket besøg, oplyser Sydøstjyllands Politi.

På Vestergårds Alle var der på et tidspunkt fra lørdag 15. januar til fredag i sidste uge besøg af en eller flere tyve, der stak af med smykker. Man havde brudt soveværelsesvinduet op og været i det meste af huset.

To steder på Hjorts Allé i Virring var der ligeledes indbrud. Det ene tilfælde skete lørdag klokken 23.12, hvor et alarmselskab slog alarm. Her var ruden i en terrassedør til soveværelset knust, men der blev umiddelbart ikke stjålet noget, oplyser politiet.

Et andet sted på Hjorts Allé var der på et tidspunkt fra lørdag formiddag til søndag aften blevet kastet en sten gennem badeværelsesvinduet, men her er der endnu ikke klarhed over det stjålne.

Også en villa på Johannelunden i Viring var der indbrud på et tidspunkt fra fredag eftermiddag til søndag formiddag.

Her var soveværelsesvinduet knust, men heller ikke her er der overblik over det stjålne endnu.

Det er der tilgengæld efter et indbrud i en villa på Porsevænget i Galten. Klokken efter midnat natten til søndag blev der stjålet cigaretter og smykker fra villaen.

En villa på Bøgevænget, også i Galten, var ligeledes udsat for indbrud i den forgangne uge. På et tidspunkt fra torsdag eftermiddag til søndag middag blev et stuevindue opbrudt. Det er endnu uvist om og hvad, der blev stjålet.

Senest har Sydøstjyllands Politiet registreret et indbrud i Nørregade i Galten, som fandt sted på et tidspunkt i løbet af dagstimerne mandag.

»Det er et byhus, hvor hoveddøren er sparket op, og der er tegn på færden i opgangen og i huset, men der er umiddelbart ikke stjålet noget,« lyder det fra vicepolitikommissær Finn Ellesgaard Nielsen fra Sydøstjyllands Politi.