Fortsæt til indhold

Tyve bruger Facebook som manual: Sådan undgår du at falde i fælden

GF Forsikring oplever i stigende grad, at indbrud i danske hjem og sommerhuse sker i forbindelse med boligsalg. Tyvene holder øje med sociale medier og boligsider – og når de spotter designermøbler og dyr kunst, slår de til.

Krimi
jro

Vi nærmer os højsæsonen for køb og salg af ejendomme. Det medfører en stigning i både besøgstallene på ejendomsmæglernes hjemmesider og antallet af boligopslag på sociale medier.

Og det er ikke kun potientielle huskøbere, der gennemtrawler nettets boligannoncer - flere af samfundets lyssky elementer bruger de samme platforme.

Det skriver GF Forsikring, der oplever, at flere af deres kunder har haft ubudne gæster, mens de havde en aktiv boligannonce på nettet.

»Billeder med designermøbler, dyre lamper, kunst og elektronik virker som en magnet på de langfingrede, og det gælder både på ejendomsmæglerens hjemmesider og på sociale medier, hvor mange bolighandler ofte begynder,« siger Martin Rundager, direktør for Skadehjælp hos GF Forsikring.

På landsplan er antallet af indbrud generelt faldet fra 2023 til 2024, mens antallet af bolighandler i samme periode er steget med 11 procent landet over.

Samarbejd med ejendomsmægleren

Martin Rundager opfordrer til samarbejde med ejendomsmægleren og boligfotografen for at reducere risikoen for indbrud. Moderne redigeringsprogrammer gør det muligt at camouflere dyre møbler og genstande, hvilket kan hjælpe med at forebygge indbrud.

»Med relativt få klik kan ’Ægget’ blive til en generisk sofa og PH-lampen omdannes til rispapir. Det er den nemmeste måde at undgå ubudne gæster, fordi tyvene selvfølgelig går efter husene med størst materiel værdi,« siger han.

Det anbefales derfor, at sælgere og ejendomsmæglere overvejer at redigere billederne af boligindretningen, før de offentliggøres online, for at minimere risikoen for indbrud.