Fortsæt til indhold

Massiv røgudvikling og haveskur i flammer - politiet advarer mod tørke

Sydøstjyllands Politi måtte rykke ud et par gange hen over weekenden i forbindelse med mindre brande. Det resulterede i sigtelser efter beredskabsloven.

Krimi
bo

Vagtcentralen hos Sydøstjyllands Politi modtog fredag 16. maj klokken 19.44 et alarmopkald om brand i Skanseparken i Ry. Det oplyser vicepolitiinspektør Finn Ellesgaard Nielsen fra Sydøstjyllands Politi.

»Der var tale om massiv røgudvikling i et køkken, fordi den kvindelige beboer havde glemt mad på et tændt komfur. Det resulterede i sodskader i boligen samt en sigtelse efter beredskabsloven,« oplyser vicepolitiinspektøren.

I weekenden modtog alarmcentralen endnu en anmeldelse om brand – denne gang på Nørre Allé i Hørning. Her havde en 46-årig kvinde haft gang i en ukrudtsbrænder og været for tæt på et haveskur.

»Hun var i gang med at brænde ukrudt, da hun fik antændt haveskuret. Det udviklede sig og det røg op gennem taget på skuret, men blev hurtigt slukket. Hun blev dog også sigtet efter beredskabsloven,« forklarer Finn Ellesgaard Nielsen, der efter den lange periode uden regn opfordrer alle til at være meget varsomme med ukrudtsbrændere..

»Selvom temperaturen ikke er så høj endnu, så er det vanvittigt tørt. Derfor gælder det om at være ekstra påpasselig med alle former for afbrændinger, så længe det er så tørt,« understreger han.

Samme melding kommer fra Østjyllands Brandvæsen, der har travlt med brande i naturen og bygningsbrande efter brug af ukrudtsbrænder. I et opslag på Facebook opfordrer Østjyllands Brandvæsen borgerne til at passe på ved brug af åben ild i naturen.

»Det er især bortskaffet aske, afbrænding af haveaffald, bål, cigaretskodder og ikke mindst ukrudtsbrænderen, som er årsag til, at vi de seneste dage har haft travlt med indsatser. Det er faktisk så tørt, at man helt bør overveje slet ikke at anvende ukrudtsbrænderen til bekæmpelse af ukrudt,« skriver Østjyllands Brandvæsen i opslaget.