Bil trimlede rundt på Aarhusvej: Fører slap uskadt
Bilist slap uskadt efter at bilen gled af vejen og landede på taget. Redningsfolkene ankom hurtigt og sikrede, at føreren var i god behold.
En bilist blev i eftermiddagstimerne overrasket af en glat kørebane på Aarhusvej, Hovedvej 15, syd for Grenaa, lige ud for jem & fix. Den glatte vej førte til, at bilen gled af kørebanen og landede på taget.
Vagthavende ved Beredskabet for Randers, Favrskov og Djursland fortæller:
»Heldigvis kunne bilens fører selv kravle ud, og hun var ikke kommet noget nævneværdigt til.«
Alarmen blev modtaget kl. 15.04, og redningsfolkene var på stedet cirka ti minutter senere. Her kunne de konstatere, at vejstrækningen var meget glat. Denne information blev videregivet til de øvrige enheder, der var undervejs.
Redningsfolkene kørte fra stedet et kvarter efter ankomsten, da de havde konstateret, at bilens fører var ok og ikke skulle videre til undersøgelse på hospitalet.
De understreger vigtigheden af at tilpasse hastigheden efter vejforholdene og være ekstra forsigtig, når man kører på strækninger, der er kendt for at være glatte.