Fortsæt til indhold

Rumænsk mand anholdt for strøg-tiggeri

Anklagemyndigheden vil nu kræve, at den 21-årige får en advarsel om udvisning.

Krimi
jro

En mand blev onsdag ved middagstid anholdt på Ryesgade i Aarhus, efter at han havde tigget forbipasserende om penge.

Østjyllands Politi modtog en anmeldelse om, at manden sad på Strøget med et skilt foran sig og bad om penge. Da betleri er ulovligt i Danmark, blev en patrulje sendt til området.

Det skriver Østjyllands Politi i døgnrapporten.

Betjentene fandt manden på Ryesgade umiddelbart syd for Rosenkrantzgade. Han blev identificeret som en 22-årig rumænsk statsborger og blev anholdt og sigtet for betleri.

I politiets oplysninger omtales manden efterfølgende som 21 år.

Han blev løsladt efter et par timer og er indkaldt til et på forhånd fastsat retsmøde ved Retten i Aarhus senere på efteråret.

Her er han tiltalt for under skærpende omstændigheder at have overtrådt straffeloven ved at tigge tilfældige forbipasserende om penge.

Ved retsmødet vil anklagemyndigheden kræve, at manden får en advarsel om udvisning i henhold til udlændingeloven.

Se video: