Fodboldklub strammer nu kursen efter groft hærværk
Omfattende hærværk på kunstgræsbane får Hornslet IF til at opsætte videoovervågning.
Hornslet IF Fodbold har igen været udsat for hærværk på foreningens gamle kunstgræsbane.
Det skriver fodboldafdelingen på sin Facebookprofil.
Ifølge klubben har ukendte personer denne gang kørt rundt på banen på el-løbehjul og lavet hjulspin, hvilket har medført omfattende skader på kunstgræsset. Skaderne har betydet, at banen har måttet repareres for at kunne tages i brug til fodboldskolen og den kommende efterårssæson.
Klubben oplyser, at hærværket har store økonomiske konsekvenser for foreningen.
»Hærværket koster foreningen mange penge – penge, som vi langt hellere ville bruge på vores børn og unge og udviklingen af klubben,« lyder det fra Hornslet IF Fodbold.
Strammer kursen
Foreningen har hidtil valgt at holde banen åben uden for klubbens aktiviteter for at sikre, at den kan bruges af hele lokalsamfundet. De gentagne episoder med hærværk får nu klubben til at tage nye forholdsregler.
»Vi ønsker fortsat, at banen skal være til glæde for lokalsamfundet, og derfor har vi hidtil undgået at lukke den af uden for klubbens aktiviteter. Desværre betyder de gentagne episoder, at vi nu ser os nødsaget til at etablere videoovervågning ved begge kunstgræsbaner,« oplyser klubben.
Kraftig opfordring
Hornslet IF Fodbold opfordrer både unge og forældre til at hjælpe med at passe på de fælles faciliteter.
»Ser du hærværk eller uhensigtsmæssig adfærd, så kontakt gerne klubben. Lad os sammen passe på de rammer, som så mange børn, unge og voksne har glæde af,« lyder opfordringen.
Klubben har ikke oplyst, om episoden er anmeldt til politiet.
læser
Politiet: Terrorsigtede drenge ville dræbe på Hadsten Skole
lige nu