Ung mand skudt i baghovedet og efterladt i kloak – dansk kvinde og polsk mand for retten
10. november begynder retssagen mod de to tiltalte.
En 31-årig danske kvinde og en 42-årig polsk mand er tiltalt for i forening i februar 2025 at have slået en 26-årig polsk mand ihjel.
10. november begynder retssagen ved Retten i Aarhus.
Foruden drabet på den 26-årige mand er de to personer blandt andet blevet tiltalt for usømmelig omgang med lig, da den 26-årige blev fundet død i en kloak i Harlev J.
Ifølge anklageskriftet, som TV2 Østjylland har fået aktindsigt i, blev den 26-årige skudt i baghovedet og stukket flere steder på kroppen, inden liget af ham blev gemt væk i kloakken mellem Edelhoffvej og Benneshede i Harlev.
Politiet mener ifølge anklageskriftet, at drabet skal været begået med en ni millimeter Glock-pistol på et grusareal et ukendt sted landet. Formentlig omkring Aarhus.
De to personer blev anholdt i maj 2025 i forbindelse med politiets omfattende efterforskning af sagen.
Foruden drab og usømmelig omgang med lig er de to personer blandt andet også tiltalt for i forening at have besiddet og transporteret en kniv og et skarpladt skydevåben med tilhørende ammunition, som de ifølge sagens anklageskrift anvendte til at slå den 26-årige ihjel med.
Sagen vil blive ført som en nævningesag over 10 retsdage med opstart den 10. november.