Krig og fred, litteratur og historier på Maltfabrikken
BMA/Maltfabrikken inviterer til foredrag om krig og fred, litteratur og historiefortælling fra Djursland.
Sidste år var det 75 år siden, at Danmark blev befriet efter fem år i Nazi-Tysklands jerngreb. På Museum Østjylland i Grenaa viser udstillingen” Under Krigen – Besættelsestiden på Djursland”, hvordan livet forløb med restriktioner, rationering, mørklægning, tyskernes tilstedeværelse og en eskalerende modstand.
Når krigsfortællingen for en aften flytter til Maltfabrikken, er det med udstillingens to tilrettelæggere Rikke Alsbjerg Schøning og Tina Bjerregaard samt bibliotekar Karin Hedemand fra Syddjurs Bibliotek, der fortæller og blander lokalhistorie med relevant litteratur.
Foredraget ”Besættelsestid med bøger” kan altså høres onsdag 22. september kl. 19-21 på Maltfabrikken. Billet på museumoj.dk.
Mange historier
Besættelsestiden er fuld af fascinerende fortællinger: Historier om helte fra modstandsbevægelsen, om dagligdag med restriktioner og afsavn, om krigen, der rasede ude i verden og mange, mange flere. Derfor er besættelsestiden – og ikke mindst 2. verdenskrig – et emne, der er blevet behandlet utallige gange af forfattere. Både skønlitterært og som historiske skildringer.
»Det kan være svært at udvælge de bedste bøger fra besættelsestiden, men mange er interesseret i deres egen, lokale historie. Det er et emne, der altid vil optage rigtig mange mennesker, og det er helt sikkert, at den sidste bog om emnet langt fra er skrevet endnu,« siger bibliotekar Karin Hedemand fra Syddjurs Bibliotek, som denne aften vil præsentere bøger og fortælle om den litteratur, der har sin rod i besættelsestiden og livet under krigen i Danmark.
Diskret modstand
Fra Djursland er der et væld af fortællinger, hvor nogle af dem bliver udfoldet denne aften. Ligesom resten af landet vågnede Djursland 9. april 1940 til den dystre melding om, at tyskerne i de tidlige morgentimer havde besat Danmark. Regeringen manede til ro og orden, som skulle opretholdes rundt omkring i de små byer.
Alligevel blev beskeden ikke vel modtaget alle steder. En købmand i Ebeltoft valgte at flage på halvt i sorg over tyskernes indtrængen i landet.