Fortsæt til indhold

Gudstjeneste og sang som i 1721

Voldum fejrer almendannelsen ved særlig gudstjeneste 11. november.

Kultur og byliv
gs

Voldum Lokalråd har i anledning af 300 året for rytterskolen i Voldum tilrettelagt et kulturprogram med historie, dannelse og oplevelser i højsædet. Rytterskolen i Voldum fra 1721, som Kong Frederik den Fjerde indførte, gav almuens børn mulighed for at komme i skole og lære at læse – mest med henblik på at læse i Bibelen og dannelse udi at være en god borger.

I dén anledning er der gudstjeneste med 1721 som omdrejningspunkt i Voldum Kirke torsdag 11. november kl. 17, hvor sognepræst René Høeg fortæller og er liturg, og Barokduoen Duo al Dente medvirker.

Ord, musik og taffel

Til gudstjenesten fyldes rummet med salmer og musik, som det kunne have lydt i 1700-tallet. Selvom det mest – også dengang – var orglet som var kirkens instrument, så vil der i anledningen af den festlige markering lyde toner fra blokfløjter, lut og teorbe.

1721 var en spændende tid, for på den ene side gjorde oplysningsfokusset (Oplysningstiden), at man ønskede at dueliggøre alle borgere udi læsning og en god dannelse, og på den anden side var tiden præget af en fromhedsbølge (pietisme), blandt andet med påvirkning fra Tyskland, som bragte en fornyet alvor ind i teologien med fokus på fromhed og livet efter døden.

Sognepræst René Høeg vil forsøge at sætte ord på forskellene fra dengang og nu og give eksempler på, hvordan fokus i prædikenen har ændret sig de seneste 300 år.

Efter gudstjenesten inviteres deltagerne på taffel med lidt mad, som det kunne have set ud og smagt i 1721. Det foregår til dels i våbenhuset og til dels udendørs, så hav varmt tøj og en eventuel paraply med.

Gratis at deltage.