Samtalesaloner om mænd og kvinder
Mandefællesskabet Maniphesto og LIVEmagasinet går sammen om at holde fem samtalesaloner i løbet af 2022.
Den 25. februar inviterer mandefællesskabet Maniphesto, stiftet af Paul Lloyd Robson, og LIVEmagasinet, skabt af Julie Krog Vistisen, os med på en rejse ind i polariteten mellem mænd og kvinder. De er kvinde og mand. Vidt forskellige. Og ligesom i magnetens poler, er der også en polaritet imellem dem. Den værdsætter de, og den ønsker de at undersøge nærmere, gennem oplevelser og samtaler med publikum.
Gennem fem live-magasiner, der følger årets cyklus, spørger de derfor: Hvorfor brager diskussioner så højt om køn? Hvad sker der i mødet mellem mand og kvinde? Og hvordan kan vi blive bedre til at forstå og værdsætte vores forskelligheder og ligheder?
Julie Krog Vistisen og Paul Lloyd Robson har gravet dybt i gamle skrifter, fordums mytologier og visdomstraditioner. De har læst op på teorier i dybdepsykologien, og vil dele indsigter, krydret med personlige erfaringer, tanker og tvivl i en åben dialog og samtale, så de kan undersøge polaritet med publikum. Sammen skaber de et trygt rum for ærlighed og nærvær, dels gennem samtaler, dels gennem små øvelser, der vil give en forankret oplevelse af polaritet mellem mænd og kvinder.
Den 25. februar lyder startsskuddet på LYNfabrikken i Vestergade i Aarhus, der danner ramme om alle fem live-magasiner. De øvrige datoer er den 15. april, den 3. juni, den 23. september og den 9. december.
Første halvdel af arrangementet er en styret samtale mellem Paul, Julie og publikum. Derpå byder de på et glas og lidt snacks inden en frit guidet samtale, der bygger videre på første halvdel.