Fortsæt til indhold

Undersøg fisk og dyr omkring søerne i Ry

Bliv klogere på Livet i søen, Skovens dyr og Smag på søens fisk sammen med Ferskvandsmuseet.

Kultur og byliv
gs

Hvordan ser en fisk ud indeni, og hvilken smådyr findes der mon i skoven?

Museum Skanderborg og Skanderborg Kommune inviterer igen i år børnefamilier til at være med i sommerferie aktiviteter om fisk og dyr omkring søerne i Ry.

Tag med og bliv klogere på Livet i søen, Skovens dyr og Smag på søens fisk sammen med museets formidlere og med hjælp fra Skoleskibet Ry og turbåden Gl. Turisten. Det sker tirsdage, onsdage og torsdage i ugerne 28, 29 og 30. Tirsdage og torsdage foregår aktiviteterne ved Sdr. Ege Strand, mens man om onsdagen mødes ved Gl. Turistens kajplads på Ry havn.

Det hele er gratis, da aktiviteterne er støttede af såkaldte ”Blå Flag-midler”. Der er begrænset antal pladser til turene om onsdagene med Gl. Turisten. Man melder sig til alle forløb på Museum Skanderborgs hjemmeside www.museumskanderborg.dk .