Fortsæt til indhold

Aktivitetskalender uge 29

Kultur og byliv

Teater

Hemmeligheden om Randers - usynligt teater på den magiske måde. Randers Bibliotek. To år frem kan du komme på tur med byens tre store forfattere: Karin Michaëlis, Henrik Pontoppidan og Steen Steensen Blicher. (Fri entré)

Udstillinger

Skæve Streger - udstilling med værker af Hans Sandberg (DK). Til lørdag 20. august på GAIA Museum Outsider Art. Malerier og tegninger af Hans Sandberg (1950-2016), der på bramfri og fængslende vis skildrede et liv med skizofreni, angst og ensomhed. Med sine selvbiografiske motiver peger værkerne på et universelt menneskeligt behov for at udtrykke sig. Mandag-torsdag klokken 10-16, fredag klokken 10-14 og lørdag klokken 10-15. (Fri entré)

Særudstilling med Kenneth Rasmussen. Til søndag 21. august på Randers Kunstmuseum. I den første store soloudstilling på et dansk kunstmuseum med kunstneren Kenneth Rasmussen (f. 1971) præsenterer Randers Kunstmuseum Rasmussens monumentale skulpturer i strik, samt keramik og linoleumssnit fra år 2000 til 2022. Klokken 10-16. (Entré)

Sommerferie i Sparebøssemuseet. Til fredag 12. august på Sparebøssemuseet. Et museumsbesøg behøver ikke at være kedeligt. Sparebøssemuseet i Randers er nemlig en oplevelse for både børn og voksne. Fra klokken 10. (Fri entré)

Børn

Sjov sommer på Håndværksmuseet. Til lørdag 6. august på Museum Østjylland - Håndværksmuseet Randers. I børnenes skoleferie kan du være med, når der er sjove og hyggelige ferieaktiviteter for børn på Håndværksmuseet. Det er hver tirsdag, torsdag og lørdag klokken 12-16. (Fri entré)

Sommersjov på Museum Østjylland. Til søndag 7. august på Museum Østjylland - Kulturhuset. Der er sker en masse ting for hele familien i sommerferien på Museum Østjylland. Kom og vær med! Klokken 10-16. (Fri entré)

Sport

Fodboldkamp i 3F Superligaen. Grundspillet sæson 2022/23 - Randers FC mod OB. Søndag 24. juli klokken 14 på Cepheus Park Randers. (Entré)

Øvrigt

Sommerlæsebanko. Til lørdag 20. august på Randers Bibliotek. Det er en læselyst-konkurrence i Randers Kommune, som løber fra 10. juni til 20. august. (Fri entré)

Sommerbogen. Til lørdag 20. august på Randers Bibliotek. Det er en læselyst-konkurrence, som løber fra 10. juni til 20. august. (Fri entré)

Bliv bibliotekshelt. Til lørdag 6. august på Randers Bibliotek. Få inspiration til dit besøg i børnebiblioteket. (Fri entré)

Kulturhusets sommerløb: Byens helte. Til søndag 7. august på Randers Bibliotek. Bliv klogere på nogle af de randrusianske helte, der har sat deres præg på byen. (Fri entré)

Sommercafé ved Susanne Therese Hjørlund. Onsdag 20. juli i Kristrup Kirke klokken 09.30-11.

Guidet SUP-tur på Nørreå/Gudenå. Onsdag 20. juli ved Randers City Camp. Tag med på en hyggelig guidet tur på Nørreå og Gudenåen. Instruktøren vil tage jer med på en unik oplevelse, hvor I kommer til at padle i let strømfyldt vand. Klokken 10-12.30. (Entré). Arrangør: Hav&Fjord.

Workshop: Lav din egen keramik. Onsdag 20. juli og onsdag 27. juli i Underværket. Er du vild med keramik? Nu har du muligheden for at lave din egen til denne formiddagsworkshop i skolernes sommerferie. Klokken 10-13 og 15-18. (Entré)

Motor Onsdag. Onsdag 20. juli ved Uggelhuse Forsamlingshus. Det er for alle motorentusiaster. Man kan selv have et motordrevet køretøj med, eller man kan komme og kigge. Bod åben med øl/vand, is, pølser og begrænset antal flæskestegssandwich. Klokken 18. (Fri entré)

Guidet kajaktur på Nørreå/Gudenå. Torsdag 21. juli ved Randers City Camp. Tag med på en hyggelig guidet tur på Nørreå og Gudenåen. Instruktøren vil tage jer med på en unik oplevelse, hvor I kommer til at padle i let strømfyldt vand. Klokken 10-12.30. (Entré). Arrangør: Hav&Fjord.

Sejltur i Naturpark Randers Fjord. Torsdag 21. juli på Lillebjørn. Sejltur med det historiske skib Lillebjørn rundt i Danmarks eneste flodhavn og ud i Naturpark Randers Fjord til Dronningborg Bredning. Klokken 16-17. (Entré)

Åben StrikkeCafé på hovedbiblioteket. Lørdag 23. juli på Randers Bibliotek. Kom til StrikkeCafé på hovedbiblioteket. Klokken 10-12. (Fri entré)

Kajaktur til Pollerne med madpakke og badetøj. Lørdag 23. juli og søndag 24. juli fra Udbyhøj Lystbådehavn. Gå ikke glip af denne helt fantastiske kajaktur for hele familien. Fra 16. juli må man efter fuglenes yngletid igen gå på land på Pollerne. Pollerne ligger helt ude ved udmundingen af Randers fjord, hvor fjord og havet mødes. Klokken 10-14. (Entré). Arrangør: Hav&Fjord.

Byvandringer i Randers’ historiske bycentrum. Tirsdag 26. juli fra Rådhustorvet. Vores lokale Randers-guider fortæller om Randers-bys begivenhedsrige historie, de gamle huse, torve og stræder, kendte personligheder og alt andet, der kendetegner Randers’ kulturarv og moderne byliv. Et par legender og nogle skrøner bliver der også tid til. Klokken 11. (Entré)

Bankospil. Tirsdag 26. juli i Asferg Forsamlingshus. Klokken 19-21.30. (Fri entré)

Rundvisning på Randers Bryghus. Onsdage til uge 35 på Randers Bryghus. På onsdage viser Brygmesteren rundt i det lille hyggelige bryggeri. Han fortæller med sin store viden om øllet og øllets historie. Normalvis er det om onsdagen, der tappes, så der er mulighed for at smage friskbrygget øl. Klokken 10. (Fri entré)

Nørkleklub. Onsdag 27. juli i Johanneskirken. Nørklerne mødes anden og fjerde onsdag i måneden klokken 14.30 til 16.30. Kom og vær kreativ eller få hjælp af nørklerne. For alle, der har lyst til hyggeligt samvær.