Fortsæt til indhold

Fire foredrag er linet op i sognegården

Foredrag i Hinnerup om frivilligt arbejde, bofællesskabet Overdrevet, skjulte skatte og livet som Schweisshundefører.

Kultur og byliv
gs

Hinnerup Sognegård er i august ramme om fire foredrag, der er interessante fortællinger om vidt forskellige emner.

Som den første kommer Sven-Erik Bolt Magnussen torsdag 4. august. Overskriften for hans foredrag er ’frivilligt arbejde og soldatens flagdag.

I forbindelse med Flagdag for Danmarks udsendte, var Svend Erik en af hovedkræfterne bag soldaternes mindesten i Mindeparken i Århus, samt den lokale mindesten ved biblioteket i Hinnerup. Sven-Erik vil fortælle om vejen fra idé til indvielse. Udfordringer, anekdoter og mødet med grev Ingolf.

Sven Erik Bolt Magnussen er første foredragsholder i rækken af fire. Han fortæller om frivilligt arbejde og soldatens flagdag. Pressefoto

Torsdag 11. august fortæller Poul Tang om Bofællesskabet Overdrevet.

I Hinnerup ligger bofællesskabet Overdrevet, der har eksisteret siden 1980. 60 beboere spiser sammen hver dag, og har et udbredt fællesskab om have, værksteder og sociale begivenheder. Poul vil fortælle Overdrevets historie og om livet i den specielle boform.

Danefæ og skrammel

Herluf Nydam fortæller torsdag 18. august om ’Skjulte skatte.

Herluf er pensioneret landmand og har altid kigget efter gamle ting og sager i marken. Han vil fortælle om, hvordan det er at gå med metaldetektor, og om nogle af de mange spændende ting han har fundet. Både danefæ, gamle stenredskaber, tabte genstande og skidt og skrammel.

Og det sidste af foredragene er torsdag 25. august, hvor Flemming Thune-Stephensen fortæller om livet som Schweisshundefører.

Flemming er schweisshundefører og vil fortælle om uddannelsen af og arbejdet med hundene, som bruges til eftersøgning af især klovbærende vildt, som er skadet. Schweissarbejdet er et frivilligt og ulønnet arbejde.

Det foregår over fire torsdage kl. 10.30-11.30, og mens der drikkes kaffe, vil dagens gæst fortælle.

Pris for småkage og kaffe er 10 kr.