Fortsæt til indhold

Festugeudstilling med eksperimenterende malerier

Vejlby-Risskov Kunst- & Kulturforening udstiller værker af billedkunstner Marianne Thingholm.

Kultur og byliv

Marianne Thingholm arbejder med en bred tilgang til sit kunstneriske virke, som omfatter maleri, akvarel, collage og tegning. Hun har i en årrække udstillet i både ind- og udland – så fjernt fra Danmark som i Japan.

Nu udstiller hun i Folkehuset Vejlby, fremgår det af en pressemeddelelse fra Vejlby-Risskov Kunst- & Kulturforening.

»Marianne Thingholm udforsker, hvordan forskellige materialer arbejder i billederne, og kan godt lide at eksperimentere og blande klassiske og nye teknikker. Når hun arbejder med sine værker, fralægger hun sig kontrollen og åbner for tilfældigheder og uventede farvemøder. Hendes værker er ofte livlige og farvemættede,« skriver kunstforeningen.

Udstillingen er kunstforeningens traditionelle festugeudstilling, men kan ses i Folkehuset Vejlby helt frem til 14. oktober Folkehuset Vejlbys åbningstid er hverdage fra klokken 8 til 15.

Fredag 26. august klokken 19.00 er der fernisering.