Fra cokepusher til undercover i Nordkorea
Jim har haft en turbulent barndom på kostskole, børnehjem, i plejefamilie og i Fremmedlegionen. Senere solgte han narko til det københavnske jetset og blev i den forbindelse dømt til fængsel for salg af 1,6 kg kokain.
Jim har været undercover i Nordkorea i rollen som den falske forretningsmand Mr. James i Mads Brüggers dokumentarfilm ”Muldvarpen - Undercover i Nordkorea”, som mange har set på DR. Bogen, ”Jim - fra cokepusher til undercover i Nordkorea”, er skrevet af bysbarnet, forfatter, journalist og fungerende kulturredaktør på dagbladet Information, Rasmus Elmelund.
Onsdag 5. oktober kl. 19-21 kan man høre Jim Latrache-Qvortrup fortælle sin historie i Kulturhusets sal. Entré og tilmelding på randersbib.dk
Foredraget er arrangeret i samarbejde med Randers Bibliotek og FOF Randers.