Fortsæt til indhold

Udforsk livet under havoverfladen

I november kan du gå på opdagelse under havoverfladen, når Kattegatcentret sørger for en eftermiddag med leg og læring i Ikea Aarhus.

Kultur og byliv
sra

I det dybe blå svømmer majestætiske hvaler, ældgamle skildpadder og farlige hajer. Havets dyreliv vækker nysgerrighed og fantasi. Den 5. og 12. november kan både børn og voksne blive klogere på livet under vandoverfladen, når Kattegatcentret gæster Ikea Aarhus.

Gennem leg og formidling i børnehøjde får besøgende mulighed for at uddanne sig til “havambassadører” ved to stationer, der bliver opført til arrangementet.

»Vi glæder os utroligt meget til at slå dørene op for en sjov og lærerig eftermiddag, der kan give de besøgende indsigt i havets dyreliv. Vi håber, at arrangementet kan give anledning til en snak i børnehøjde om, hvordan vi i fællesskab kan passe på vores verdenshave,« siger Tanja Frölich, der er varehuschef i Ikea Aarhus.

Udover et spændende arrangement med Kattegatcentret, vil du i Ikea Aarhus’ børneafdeling også kunne opleve den nye Blåvingad-kollektion, der er designet med omtanke for livet i havet. Produkterne er blandt andet produceret af genanvendt polyester (OBP), der er samlet op fra havområder op til 50 kilometer fra vores kyster.

Med Blåvingad-bamserne kan I svømme med delfiner og spækhuggere og blive klogere på både blæksprutter, blåhvaler og skildpadder derhjemme. Bamserne er bløde sovekammerater og har hver især finurlige detaljer, som er kendetegnet for de fem havdyr.

Bamserne kan tages med på eventyr under sengeteltet, der med sine fine illustrationer lader fantasien løbe frit og gør det muligt at dykke ned i dybet både dag og nat. Sengeteltet skaber de perfekte rammer for en tegnehule med tegnepapir eller en rolig aftensstund under det koralblå dynebetræk. Betrækket har et print med fisk og hvaler, der gør godnathistorien sprudlende livagtig.’