Jul i Houmeden
Julen har mange traditioner, og for Soroptimisterne i Randers er den kendetegnet ved, at de holder julebod i Houmeden. I år kan den besøges lørdag 19. november og lørdag 26. november, skriver Soroptimisterne i en pressemeddelelse.
For de, som ikke kender Soroptimisterne, stammer navnet fra latin: Sorores optimum, som betyder ”kvinder, der vil det bedste”. Gennem serviceprojekter arbejder de for at fremme menneskerettigheder og kvinders status. Overskuddet fra projekterne går ubeskåret til aktiviteter både lokalt, nationalt og internationalt.
I juleboden kan du finde julebuketter, mos-hjerter, små juletræer, julepindsvin og de sødeste granhunde. Der vil også være havtornjuice, julepickles, syltede hyben, julerødbeder, fransk pæreconfit og mange forskellige slags syltetøj.
I dagene op til arrangementet er der for alvor travlhed, når der skal bages brunkager, vaniljekranse, jødekager og selvfølgelig også glutenfri småkager.
»Har du brug for en lille gave til naboen, en kær ven eller værtindegave, kan vi lave en gave med det indhold, du ønsker fra boden,« udtaler Mette Holme, som er tovholder på arrangementet.