Fortsæt til indhold

Gnags er oldschool god underholdning og brusende endorfiner i blodet

Gnags er som det plejer og gudskelov for det. Vi fik hvad vi forventede: En fantastisk god koncert. Tak for det

Kultur og byliv
Af Inge Lynggaard Hansen

Gnags kender vi. Alt er som det plejer. Peter AG hælder danskvand ud over sig, der er brrrrrrr-lyde og hovedryst, for ikke at tale om en hel krop, der dirrer.

Hvad er det så, der alligevel gør, at vi bliver ved og ved med at komme til Gnags’ koncerter år efter år?

Det er simpelthen så oldschool som god underholdning - en garanti for at få brusende endorfiner i blodet.

For Peter bobler og spræller som en fisk, der netop er hevet op på land og formår at sprede noget så fantastisk som livsglæde.

De hoveddaskende publikummer fik langet vand ud i rigelige mængder, for det er jo ganske umuligt at stå stille til sådan en koncert.

Fede nye numre

Gnags formår som ingen andre at snige nye numre ind blandt de gamle kendinge - som Peter AG sagde, så var der heller ingen, der kendte 'Mr Swing King', da den i sin tid blev lanceret, og nu er den bare en del af deres repertoire.

Det samme gælder 'Ligemeget hvem du er', 'Lav sol over Aarhus', 'Vilde kaniner' osv.

"Der kommer Ejnar, mon han sætter sig ned - jowjow", gav gåsehud og fællessang - det var vores musikalske livshistorie, vi i aften skrev videre på.

Gnags Robot'n'Roll Tour. Foto: Inge Lynggaard Hansen

En mega kæmpe orange ballon blev smidt ud til de dansende publikummer og blev kastet fra side til side til nummeret 'Kærester', hvorefter Gnags for alvor satte ild til det hele med netop sangen 'Mr. Swing King'.

Det blev til to ekstra numre, 'Når jeg blir gammel' og 'Rytmehans'. Vi fik hvad vi forventede - en fantastisk god koncert.