Sct. Georgs Gildet i Hammel fylder 50 år
Sct. Georgs Gildet er en international sammenslutning af tidligere spejdere.
I Danmark blev Sct. Georgs Gildet stiftet i København 24. april 1933, og Sct. Georgs Gildet i Hammel blev stiftet 9. november 1966.
Med i alle årene
Den eneste, som har været med alle årene, er Kirsten Gammelgaard.
I Hammel Gildet er vi medlemmer, som mødes en gang om måneden i Spejdercenter Engedalen.
Og det er faktisk Sct. Georgs Gilde, der har stået for opførelsen og driften af Spejdercenter Engedal, og Gildets udadvendte aktiviteter er for en stor del hjælp til Hammels spejdere.
”Vi arrangerer hvert år spejderløb for både små og store spejdere. Hvert andet år er vi tovholdere på et stort loppemarked, og på Hammel Hestemarked har Sct. Georgs Gildet en pølsevogn,” fortæller Anette Horup fra jubilæumsudvalget
Bål i Slugten og fredslys
Til Sct. Hans i år stod Sct. Georgs Gildet, sammen med spejdere og beboere i Møllevangen, i spidsen for et nyt tiltag, nemlig Sct. Hansbål for alle Hammels borgere, i Slugten i Engedalen. Trods et gedigent regnvejr Sct. Hans aften var mange mødt op i støvler og regntøj.
”Sct. Georgs Gildet står hvert år for modtagelsen af Fredslyset fra Fødselsgrotten i Jerusalem. Det er en stemningsfuld oplevelse, både foran Rådhuset og fakkeltoget til en hyggelig stund i InSide, hvor Sct. Georgs Gildet også uddeler årets donation til et godt formål, primært i Hammel området,” fortæller Annette Horup.
Krøniken kommer
50 års jubilæet fejres lørdag 12. november i Spejdercenter Engedal med reception fra kl. 12-14.
Ved receptionen, hvortil alle er velkomne, vil der blive præsenteret en bog om livet i Hammelgildet (Krøniken), ligesom der vil blive uddelt et par donationer. Der vil være et diasshow, der viser billeder fra de 50 års virke. Allerede fra klokken 11 kan man deltage i en åben gildehal.