Fortsæt til indhold

Indvielse af pumptrack og nyrenoveret Stadion

Den store bunke jord ved multibanen ved Ulstrup er blevet til en pumptrack bane

Kultur og byliv
Arkiv

indvielse Torsdag 27. august kl. 17 indvies den nye pumptrackbane i Ulstrup.

I rigtig mange år har der ligget en stor bunke jord nedenfor multibanen ved Ulstrup stadion. Ingen har vidst, hvad den kunne bruges til indtil Ulstrup MTBikers, som er en afdeling af Ulstrup IF kom på den fantastiske ide at bygge en pumptrack bane. Gennem små og store sponsorater og flere fonde blev banen en realitet og stod færdig i juni. Der er lagt mange frivillige timers arbejde i projektet - et godt stykke over 250 timer.

Samtidig er Ulstrup Stadion også blevet renoveret. Der er blevet lagt nyt dræn i hele banen, og efter et års ventetid er banen endelig klar til at blive brugt til at spille fodbold på. Desuden sørgede frivillige og sponsorer for, at der kunne sættes et rækværk op til reklameskilte.

Program for dagen

  • Kl. 17 til 20 er der Biatlon for børn og unge, det er gratis at deltage, man skal blot møde op.
  • Kl. 17.10 og 18 er der opvisning på pumptrackbanen med Falles crew.
  • Kl. 18.10 er der officiel indvielse med taler af souschef Anders Steffensen fra Sparkassen Kronjylland og Steen Thomasen, formand for kultur og fritidsudvalget i Favrskov kommune.
  • Kl. 18.30 spiller Ulstrup IF U15 drenge lokalopgør mod Bjerringbro IF på det nye stadion.

I hele tidsrummet vil Gadens Gourmet være på pladsen, Jon Horskjær vil også være på pladsen med sin kaffevogn, og byder på lækker kaffe og andre varme drikke til gode priser.