Fortsæt til indhold

Julemanden er en trofast gæst i Ryomgård

Den kommunale dagpleje i Ryomgård holdt juletræsfest med luciaoptog og julemandsbesøg

Kultur og byliv
Martin Schultz

RYOMGÅRD Omkring 80 dagplejebørn og især voksne var fredag formiddag samlet i det gamle posthus i Ryomgård, da byens kommunale dagplejere traditionen tro holdt en juletræsfest med besøg af julemanden og et luciaoptog med elever fra Marienhoffskolen.

Heldigvis er der godt gang i Ryomgård, som mange børnefamilier i de senere år er flyttet til, og mange familier efterspørger dagplejen som pasningsmulighed for de alleryngste.

“Vi er syv kommunale dagplejere i Ryomgård og det går så godt, at vi får endnu en kollega fra januar,” fortæller Joan Bach, som er kommunal dagplejer og var med til at arrangere juletræsfesten i det gamle posthus. Her var højepunktet besøget af en rigtig julemand og julekone, som dansede om juletræet med børn og voksne og som derefter delte ud af de medbragte pakker med en bamse og lidt mundgodt til alle børn.

Trofaste bedsteforældre

Det er især bedsteforældre, der deltager i juletræsfesten sammen med deres små børnebørn. Med for sjette gang var to hold bedsteforældre, som hvert år har kørt en lang tur for at være sammen med deres barnebarn til festen. Farmor Tove Detlefsen er hvert år sammen med sin mand kørt til Ryomgård fra Toftlund i Sønderjylland, mens mormor Inge Ravn og hendes mand kommer fra Løkken i Nordjylland.

“Vi har været med i seks år og kommer nu for at være sammen med vores tredie barnebarn. Alle tre børnebørn har gået i den samme dagpleje hos Joan Bach,” fortæller Inge Ravn om deres tre børnebørn Bertolt, Cornelius og nu Sigrid, som bliver to år i januar.

Men nu er det slut med at komme til juletræsfest i Ryomgård, for børn og forældre flytter ved årsskiftet til Anholt, hvor børnenes far skal være lærer i naturfag og matematik på skolen på Anholt.

Kongsgården opgivet

Også julemanden er en tilbagevendende gæst hos de kommunale dagplejere i Ryomgård, for både han og hans julekone har været med til julefesten i mange år. Kun sidste år var parret i rødt forhindret på grund af sygdom.

Bag det store hvide skæg gemmer sig en dedikeret julemand, nemlig Jan Lund, som er vokset op i Brunmosen ved Pindstrup. Han har i flere år kæmpet for at få opført julemandens Kongsgård i Randers ved siden af Memphis Mansion, som er kopien af Elvis Presleys Graceland nær ved Århusvej i Randers. Men i foråret måtte Jan Lund se i øjnene, at der ikke kunne skaffes kapital nok til at opføre Kongsgården i Randers.

“Vi manglede to mio. kr. for at kunne gå i gang. Desværre er julemandens univers ikke sådan lige til at forstå for de investorer vi efterlyste,” fortæller Jan Lund.

Han har været julemand i tyve år og kan virkelig det der med at sige “hohoho” til børnene bag alt det hvide skæg.

“Man kan ikke snyde børn, så det at være julemand er en både mental og fysisk opgave. Man skal være nærværende, troværdig og kunne skabe tillid, hvis man skal være en god julemand.”