Fortsæt til indhold

Verdensballet-dag dyrker nu også bæredygtighed

Blandt andet får man nu en vinkøler af hamp i picnic-kurven

Kultur og byliv
Arkiv

MØØLERUP I år kan publikum til Verdensballetten på Møllerup Gods 13. juli opleve flere nyheder på scenen, bl.a. solodanseren Xander Parish, der er tilbage på Verdensballetten efter en to-årig pause samt sopran Denise Beck, der optræder på Møllerup Gods for første gang.

Men der er andre nyheder, som ikke kommer fra scenen.

I samarbejde med virksomheden Convert A/S, som har base på Møllerup Gods, har Møllerup udviklet en prototype på en vinkøler lavet af hamp, som præsenteres for publikum til Verdensballetten. Forudbestiller manen picnickurv, hvor der følger en flaske vin med, vil man få den leveret i en bæredygtig vinkøler.

Møllerup Gods er i forvejen kendt for at dyrke hamp til fødevarebrug, men også de stærke fibre i stænglen har mange anvendelsesmuligheder.

Convert A//S har specialiseret sig i forarbejdning af fibre - både upcyclede fibre og naturlige fibre, som kan anvendes til alt fra florlette vækstmåtter til solide faste plader.

"I samarbejde med vores kunder udvikler vi nye og bæredygtige produkter af forskellige fibre. Her står vi med første udgave af en vinkøler lavet af hamp, så ud over de mange fordele hampefibre har, kan de også holde vinen kold," udtaler direktør for Convert Flemming Hynkemejer i en pressemeddelelse fra Møllerup Gods.

Egentlig et restprodukt

Hamp virker isolerende, og er derfor oplagt som byggemateriale, men altså også som vinkøler til sommeren.

Den er lavet af et egentligt restprodukt fra Møllerups fødevareproduktion, hvor frøene fra hampplanten anvendes. Ved også at bruge basten fra stængelen, mindskes spild, og CO2'en, som er lagret i fibrene, bevares.

Desuden vil publikum til Verdensballetten betræde tilskuerpladserne på måtter fremstillet af Convert. Måtterne er primært produceret af udtjent tekstil og er dermed med til at løse en af de store affaldsudfordringer, som mange kommuner, affaldsselskaber foruden tekstilindustrien arbejder med at løse.

Billetter til Verdensballetten på Møllerup Gods kan købes på www.moellerupgods.dk.

jesl