Hør om golfens perler
Foredrag I tilknytning til Glasmuseets aktuelle udstilling 'No Strings – Perler som aldrig før' inviterer Glasmuseet Ebeltoft til foredrag om 'Golfens perler - rigdom, magt og globalisering før oliens æra'.
Den persiske/arabiske Golf er kendt for sine naturperler. Før olieøkonomien ændrede alt i denne del af verden, var disse perler den vigtigste økonomiske ressource. Langt de fleste familier var involveret i arbejdet med perler, enten som fiskere, skibskaptajner eller købmænd, og mændene var på havet i måneder ad gangen.
Perler skabte rigdom og fattigdom, magt og afmagt, og nutidens globale arabiske købmænd og lokale ulighed spejler sig i denne fortid. Som en sheikh i Qatar sagde i 1865: ‘Vi er alle, høj som lav, slaver af een herre: perlen’.
I dette foredrag vil antropolog Thomas Fibiger, der underviser i Arabisk og Islamstudier på Aarhus Universitet og som de sidste 15 år har arbejdet med Golf-landene, fortælle om perlernes historie og betydning i Golfen.
Det foregår søndag 22. september kl. 14 på Glasmuseet Ebeltoft, Strandvejen 8 i Ebeltoft. Foredraget er gratis, men skal betales entré til museet.
CV