Motor Mille, Rasmus Walter og Noah kickstarter sæsonen i Tivoli Friheden
Tivoli Friheden slår dørene op for den nye sæson i påsken. Den første uge i sæsonåbningen byder blandt andet på Motor Mille, Noah og Rasmus Walter
I Påskeferien nærmere bestemt lørdag den 13. april er Tivoli Friheden klar til en ny sæson. I den første uge i den nye sæson bliver der i den grad budt på noget både for de yngste og de ældste.
De yngste Tivoli-gængerne kan fra den 19. til 22. april, glæde sig til at Ramasjangstjernen Motor Mille indtager Friluftsscenen med et show fyldt med sang og dans. Desuden inviterer Pjerrot inviterer indenfor i sin have og den glemsomme Hr. Kanin beder om hjælp til at finde påskekodeordet, der ligger gemt i påskeæg rundt omkring i parken, oplyser Tivoli Friheden.
De lidt ældre kan glæde sig til at høre Noah og Rasmus Walter sparke Fed Fredag sæsonen i gang på Langfredag den 19. april.
”Vi glæder os helt vildt til at invitere indenfor til en ny sæson i Friheden, og vi er sikre på, at årets sæsonprogram vil skabe gode oplevelser og minder for vores gæster. Programmet i påsken byder både på shows for børn og på den første Fed Fredag-koncert – en alsidig og alletiders måde at starte en ny sæson på, ” siger direktør i Tivoli Friheden Henrik Ragborg Olesen i en pressemeddelelse.
Masser af ’Fede Fredage’ i vente
Koncerten med Noah og Rasmus Walter bliver den første i en lang række af Fed Fredag-arrangementer på Friluftsscenen. Frem mod Fed Fredags sæsonafslutning den 6. september 2019. Vil følgende kunstnere også kunne opleves i Friheden:
Gnags, Joey Moe, Den Gale Pose, Magtens Korridorer, Clara, Poul Krebs, Danser med Drenge, D-A-D, Birthe Kjær, Fool, Alexander Oscar, Infernal, Skinz, Bro, Lars Lilholt Band, Marvelous Mosell,Aqua, Christopher, Dodo & the Dodos, Jacob Dinesen, Morten, Tina Dickow og Hugo Helmig.
I løbet af sæsonen vil Tivoli Friheden traditionen tro også byde ind til gys og gru til Halloween i oktober og julestemning i november og december.
amp