Doug Morter og Jens Falck spiller celtic blues
Den erfarne duo på scenen på Kulturhotellet i Rønde 29. marts
RØNDE Musik-i-Rønde er igen klar til præsentere interessant musik fra café-scenen på Kulturhotellet i Rønde. Fredag 29. marts kl. 20 byder de på de to garvede musikere Doug Morter og Jens Falck.
Duoen har kendt hinanden siden 1998 og har rejst i Danmark, England, Norge og Sverige i forskellige bandkonstellationer.
Sammen samler de alle deres erfaringer og store spilleglæde i en lun afslappet 'unplugged' atmosfære.
Fra Londons folkscene
Sangskriveren, sangeren og guitaristen Doug Morter voksede op omkring 60'ernes turbulente folkscene i London og var med fra begyndelsen, da folk'en og rock'en fusionerede.
Han har arbejdet med navne som Albion Band, Magna Carta, Maddy Prior (Steeleye Span), Michael Chapman og Richard Diggance og har en lang historie bag sig med guitarlegenden Jerry Donahue i bandet Backroom Boys samt i nye konstellationer med folk fra bl. a. Steeleye Span og Fairport Convention.
Med multiinstrumentalisten og djurslændingen Jens Falck ved sin side på guitar, violin og mandolin dækker de hele spektret fra ømme folk ballader i keltisk britisk stil, over fingerstyle bluesrock til highland jigs og reels.
Erfaren spillemand
Jens Falck har med sin mangeårige fortid i blandt andet Djursland Spillemændene, som sidemand hos Allan Olsen og Norlan og frontfigur i egne bands m.m. et bredt musikalsk fundament at stå på.
For tiden opererer han som solo-underholder, men vil ikke gå glip af en chance for at sparre med sin yndlings-scenepartner på Kulthurhotellet.
Billetter på hjemmesiden www.musikiroende.dk.
jesl