Nu bliver der ristet en rune over bakken Blakbjerg
Det lille plateau ved indkørslen til Ryomgård fra Marie Magdalene siden er et vægtigt stykke kulturhistorie. Nu kommer historien frem i lyset
RYOMGÅRD Et af de mest interessante fortidsminder i Ryomgård er den lille bakkeknude eller forbjerg, Blakbjerg, der ligger i Marie Magdalene-svingets nordlige side.
"Der er en flot udsigt fra dette plateau over det gamle sund, og den tanke er nærliggende, at noget historisk må være tilknyttet stedet. Og undersøgelser fra bl.a. Djurslands Museum i Grenå viser da også, at der har været et større befæstet anlæg på plateauet samt nogen beboelse, også ved eller på skråningerne ned mod Såbydal. Vi skriver yngre stenalder (ca. 3900-1800 f.v.t.)," noterer lokalhistoriker Jens Erik Mehlsen, Ryomgård, i et sine værker om lokalhistorien.
Informationstavle
Nu indvies en informationstavle med historien om det gamle kultsted og samlingsplads.
Fejringen sker i forbindelse med det landsdækkende arrangement 'Fortidsmindedagen 2019', hvor Slots- og Kulturstyrelsen og landets arkæologiske museer sætter fokus på de mange seværdige fredede fortidsminder i land og by.
Det foregår søndag 28. april klokken 13 ved Bo- og aktivitetscenter Marie Magdalene, Vestergade 116 i Ryomgård.
Tæt samarbejde
Det er længere tids arbejde, der nu munder ud i indvielsen af informationstavlen ved Blakbjerg.
Syddjurs Kommune, Museum Østjylland og Ryomgård Distriktsråd har arbejdet sammen om at finansiere, producere og placere en informationstavle, der i ord og billeder fortæller historien om det gamle kult- og samlingssted.
”Det er en stor glæde, at vi nu er kommet til indvielsen af tavlen. Gennem flere hundrede år har der udspillet sig fascinerede og gådefulde ritualer på dette sted, og den historie skal da formidles til alle, som kommer til det naturskønne og markante plet,” siger forskningsleder på Museum Østjylland, Lutz Klassen.
Lutz Klassen er dykket ned i stedets historie og er manden bag den tekst, som man som gæst nu kan læse på Blakbjerg. Her kan man ved det nye bord- og bænkesæt fremover også lade benene hvile og blikket vandre udover det flotte landskab.
Man kan på den nye informationstavle også se, hvordan landskabet blev til under sidste istid og årtusinderne herefter.
Sangen om Blakbjerg
Blakbjerg får i dagens festlige anledning sin egen sang, 'Sangen om Blakbjerg'. Det er tidligere provst Helge Qvist Frandsen, der har forfattet de seks vers på melodien Jeg elsker de grønne lunde. Sangen skal synges ved indvielsen.
Desuden er der taler ved formand for Ryomgård Distriktsråd, Kirting Olesen, og forskningsleder Lutz Klassen, Museum Østjylland, der fortæller kort om Blakbjerg i bondestenalderen.
Informationstavlen og bord med bænke er sponsoreret af LaCour Fonden, Syddjurs Kommune, Museum Østjylland og Ryomgård Distriktsråd.