Fantastiske fortælleaftener i februar
Syddjurs Fortællescene byder i Hornslet og Ebeltoft på inviterede fortællere, der disker op med historier af blandet skuffe.
Syddjurs Fortællescene er igen at finde i Kombi, Hornslet, og på Snedkeriet, Ebeltoft, med mundtlige fortællinger. Konceptet for fantastiske fortælleaftener er, at to, en enkelt gang tre, inviterede fortællere og den fortællende vært fylder aftenen med historier af blandet skuffe. Sidst på aftenen er der plads til en enkelt eller to korte historier fra publikum.
Det er aldrig til at vide, på forhånd, præcist hvad der vil blive fortalt om – heller ikke selv om aftenerne har temaer. For historierne kan være baseret på både personlige oplevelser, være ren opdigtning eller kreative genfortællinger af mere eller mindre kendte historier. Under den åbne scene er man ikke bundet af aftenens tema, så der er plads til, man spontant melder sig, lyder det i en pressemeddelelse fra arrangørerne.
På scenen i Hornslet
Marlena Porat er til daglig ”Flyvende Oplevelsesarbejder” i ældreplejen i Aarhus, hvor hun varmer hjerter med sine fortællinger og sin sprudlende fortællefacon. Hun indtager derudover fortællescenen mange andre steder og nu også Syddjurs Fortællescene i Hornslet 22. februar kl. 19.30. Temaet for den aften er ”jeg var med…” Hvad Marlena var med til eller på skal ikke afsløres her.
Et nyt fortællermakkerpar er HP Stenbæk Jensen og Thorkil Green Nielsen som til gengæld har et venskabsmakkerpar, der rækker langt tilbage. De vil på forhånd gerne afsløre, at de fortæller om deres dramatiske busrejse til Indien og Nepal med Den rejsende Højskole i 1970’erne, hvor menuen bestod af en blanding af havregryn og dieselolie, Maos lille røde var pligtlæsning og Anders And var strengt forbudt. En dramatisk tur, hvor den faldefærdige bus klarede sig med nød og næppe gennem Irans bjerge, en oversvømmelse i Afghanistan og en skræmmende hjemtur med defekte bremser.
Fortælleaftenerne i Kombi gennemføres i samarbejde med Kulturgrunden.
Fortællere i Ebeltoft
Maria Junghans og Lena Bjørn er inviteret til at fortælle i Ebeltoft på Snedkeriet v/Maltfabrikken torsdag 23. februar kl. 19.30. De to vil fortælle, så publikum kan mærke at ”Kærligheden kilder” – aftenens tema.
Både Maria og Lena er meget erfarne fortællere og har i mange år beskæftiget sig professionelt med fortælling. Maria skaber store fortælleforestillinger, gerne i samarbejde med musikere, men laver også mindre historier som passer til en blandet fortælleaften. Lena har i flere år arbejdet med historiefortælling på arbejdspladser og organisationer for at fremme forståelse og samarbejde, men er nu vendt tilbage til at være fortæller, bare for fortællingens skyld.
Billetter: go-syddjurs.dk
Fortælleaftenerne gennemføres med støtte fra Syddjurs Kommunes kulturpulje.