Fortsæt til indhold

Lasse Madsen er tilbage med nyt show

Komikeren Lasse Madsen er tilbage med et nyt show, Fræk, der ikke skal ret meget andet end at få folk til grine.

Kultur og byliv
sra

Den østjyske komiker kan opleves i 16 byer landet over i løbet af foråret 2024, hvor han viser sit nye show, ”Fræk”. Han kommer i Musikhuset i Aarhus 23. marts, fremgår det af en pressemeddelelse.

Og skal man tro pressemeddelelsen, så bliver showet både provokerende, friskt, flabet, modigt, dristigt og frem for alt: hylende morsomt. Publikum får hele paletten, fuld smadder og på alle tangenter, gennemsyret af skarp satire og drenget charme, lyder det i oplægget til showet.

Som med hans udsolgte onemanshow ”Forelsket” fra 2022, og hans medvirken i Comedy Ballroom, så byder ”Fræk” på en masse af det, der er blevet Lasse Madsens signatur: Uhøjtidelig og sjove hverdagsobservationer kombineret med knivskarpe jokes i højt tempo.

»Det bliver et show, hvor vi bare griner i en times tid. Ikke så meget fikumdik. Vi er her for at grine og glemme alt det kedelige og triste. Vi skal give den seriøse del af hjernen ro, så den fjollede del kan få lov at mærke, at den også er der,« fastslår Lasse Madsen.

Hvad kan man egentlig tillade sig at gøre grin med? Det er en evindelig diskussion, der ofte sætter medierne i brand, når nogen har taget anstød af en komikers jokes.

Lasse Madsen mener, at man kan lave sjov med næsten alt, det handler blot om måden, man gør det på:

»Den afgørende faktor er, at man griner med dem, man gør grin med, ikke ad dem,« siger han med ansigtet lagt i næsten alvorlige folder.

Akkurat som den frække dreng for enden af vejen, der kan slippe afsted med at lave narrestreger, fordi han gør der på en charmerende måde.