Fortsæt til indhold

Psykisk sårbare får nye motionsvenner

Frivilligcenter Hillerød søger frivillige, som gerne vil dyrke motion med psykisk sårbare til gavn for begge parter

Kultur og byliv
Mette Dolmer Thygesen

En cykeltur i den friske luft, en gåtur omkring Slotssøen eller en løbetur i skoven kan hjælpe humøret i vejret i hverdagen for de fleste.

Det er bare lige det der med at komme ud af døren, som kan være svært - og ekstra svært hvis man er sygemeldt med stress eller depression eller har en sindslidelse.

Derfor har Frivilligcenter Hillerød i foråret sat gang i et nyt projekt, hvor frivillige dyrker motion med mennesker med psykisk sårbarhed til gavn for begge parter.

"Undersøgelser viser, at mange psykisk sårbare meget gerne vil dyrke motion og bevæge sig mere - men ikke får det gjort. Det, der kan motivere til at få dyrket motion, er, at man har nogen at gøre det med, og at motionstilbuddet er tæt på bopælen," forklarer projektkoordinator Dorte Kappelgaard.

Netop de to krav opfylder projektet, og tanken er også, at begge parter oplever fællesskabet omkring motionen og får øget livskvaliteten med fysisk velvære, sjove oplevelser og positiv energi i hverdagen.

De første otte frivillige, både en på 18 og en på 52 år, har henvendt sig med ønsket om at blive motionsvenner med psykisk sårbare, og der er plads til mange flere.

Alle dem, som er stabile og åbne for at engagere sig i et andet menneske over en periode, kan være med. Det kan både være dem, der er vant til at dyrke motion og gerne vil give glæden videre, eller dem, som også selv trænger til ekstra motivation for at komme ud af døren og i svømmehallen eller hoppe i løbeskoene. Frivilligcentret tager en forsamtale med begge parter og forsøger så godt som muligt at matche de frivillige og brugerne.

"Vi håber, mange har lyst til at gøre en forskel på en overskuelig måde, og som giver mening for en selv også," siger Dorte Kappelgaard.

Alle frivillige får et kort kursus med fagligt input, inden de går i gang som motionsvenner.

"De får en faglig viden, som giver tryghed i at deltage. Og så håber vi også, at det er en ekstra bonus ved at deltage, at man både lærer noget nyt og er noget for nogen," siger Dorte Kappelgaard.

Tendens til inaktivitet

I landsforeningen Sind for sindslidende er de meget positive over for projektet.

"Der er en generel tendens til overvægt og inaktivitet blandt sindslidende. Tidligere var der også flere tilbud om idræt og sport i kommunen, men der er ikke meget tilbage, efter der er skåret ned," siger Ole Hagman, næstformand i Sinds Hillerød/Allerød Lokalforening.

Her synes de, projektet er rigtig spændende:

"Jeg tror, det kommer til at virke rigtig godt, og flere kommer i gang med at dyrke motion. Som psykisk syg går man tit i sin egen lille verden, og hvis man har været indlagt, kender man nærmest kun andre, der var indlagt. Så det er rigtigt godt også at få kontakt med andre og høre om deres liv. Det kan udvikle sig til et rigtig godt fællesskab med nogen, som ikke er syge," siger han.

Kun til besvær

Samtidig peger han på, at det kan give en ekstra dimission, at personen er frivillig og ikke ansat:

"Ofte har de ansatte en time og ikke et sekund mere. Det er mere afslappet, når folk selv vælger at være der. Psykisk syge kan også ofte føle, at de nærmest kun er til besvær og hører hele tiden historier om, at "landet fattes penge". Så er det rart at møde nogen, som godt vil være sammen med en, uden det koster penge."