I H. C. Andersens fodspor i skoven
Det er Ældre Sagen i Hammel, der står bag, når InSide lægger hus til ”På tur med H. C. Andersen i Frijsenborgskovene” fredag 8. november kl. 14
Bag titlen dækker sig et lysbilledforedrag med lokale Ole Ravn.
H. C. Andersen har skrevet en meget omfattende dagbog. Den kigger vi i og får i ord og billeder nogle gode fortællinger om hans ophold på Frijsenborg i årene 1863, 1865 og 1868.
Sammen med grevefamilien på Frijsenborg oplever H. C. Andersen på køreture det bakkede og skovrige landskab omkring Hammel og Frijsenborg. Når han har fri fra sine underholdende pligter, vandrer H. C. Andersen i de store skove omkring slottet, som f. eks. tirsdag den 20. juli 1863.
Kildetur
"Kørtes efter Bordet af den unge Comtesse Agnes ud til Marsk Stiigs Hule, det vil sige en dyb Kløft i Skoven mellem Bakker, bevoxet med store Træer. Det var deilige Høider, vi gik den sidste Deel, den unge Andres Hafner med os, senere kom alle Damerne og Huuslæreren til".
Godsforvalter Henrik Christian Georg Tilemann (1835–1923) var en dygtig amatørfotograf, som i løbet af de to år (1863 og 1865), hvor H. C. Andersen besøgte Frijsenborg, fik fremkaldt mindst 34 fotografier af 18