Kvinder med en mission
De bor tæt på Mali. 75 km borte regerer ekstremister. Områder, hvor kvinderne ikke kan udfolde sig som i Gorum-Gorum. Nu får Hinnerup besøg
Mange borgere i Favrskov og ikke mindst i Hinnerup husker endnu, da der for et par år siden blev samlet ting og sager til en container, der skulle sendes til den lille by Gorom-Gorom i Burkina Faso.
Bagmand var Thyge Christensen, der bor i Hinnerup.
Mange af tingene var til kvindeforeningen M'Balla Sukaabe, og besøgende på stedet har kunnet berette, at både møbler, computere og andre redskaber gør stor gavn.
Kommer til Hinnerup
Nu går rejsen den anden vej. 16. april kommer to kvinder fra kvindeforeningen.
I kraft af en rejsebevilling fra Danida kan M'Balla Sukaabes sekretær Hadjata Ohaya og deres kasserer Fatimata Issa nu komme til Danmark.
De skal bo privat i Hinnerup, men de er med ved mange arrangementer over store dele af landet.
Kvindemuseet med udstilling
Hovedbegivenheden er en stor udstilling, som åbner på Kvindemuseet i Aarhus 17. april med titlen: Kvinderne og børnene i Gorom-Gorom.
Udstillingen viser disse kvinders indsats og det miljø, der bor og arbejder i. I en duft af krydderier, med husgeråd, redskaber, legetøj og kunsthåndværk, original folkekunst på broderede lagner, musik, fotos, video og tekster præsenteres et varieret udtryk for deres liv.
Den er åben indtil d. 4. august, og de første fire dage har de besøgende mulighed for at møde de to initiativrige kvinder.
Den 23. april er der i øvrigt et offentligt arrangement i Langenæskirken i Aarhus, hvor kvinderne vil fortælle, vise billeder og svare på spørgsmål.
Tæt på Mali
Gorom-Gorom ligger i det nordøstligste Burkina Faso, lige syd for Sahara.
I modsætning til situationen i nabolandet Mali har ekstremister ikke haft fodfæste i kvindernes område, men det er naturligvis truende for dem at vide, at blot 75 kilometer fra Gorom-Gorom har aktiviteter, som de gennemfører i deres by på 10. år, været strafbart.
I de daglige slås de to kvinder sammen med deres medsøstre for at sikre 164 af områdets mest sårbare børn en tryg hverdag og en god fremtid – naturligvis både drenge og piger.
Disse børn, mange af dem forældreløse, bor hos foreningens 81 medlemmer, som er deres mødre eller værger. I stedet for at ende på institution eller på gaden vokser børnene op i deres eget miljø, får skolegang og uddannelse, der svarer til deres ønsker og evner.
Dansk samarbejde
Dette sker i nært samarbejde med den danske forening Red børnene i Gorom-Gorom.
To af foreningens bestyrelsesmedlemmer, Henning Lytoft og Thyge Christensen, bor i Favrskov.
De har begge besøgt kvinderne flere gange og oplevet, hvordan området ofte truet af sultkatastrofer.
Der er udbredt materiel fattigdom, men udstillingen i Kvindemuseet og kvindernes beretninger vil vise, at der også er et stort menneskeligt overskud.