Fortsæt til indhold

Ny duo giver kirkekoncert

Organist og guitarist har fundet sammen og giver koncert i Voldby Kirke.

Kultur og byliv

En ny musikalsk konstellation ser dagens lys ved en koncert i Voldby Kirke torsdag 27. april klokken 19.30.

Det er Nicolai Huuse og Flemming Sørensen, der har fundet sammen.

Organist Flemming Sørensen spiller denne aften sammen med Nicolai Huse på elguitar Musikken er denne aften instrumental musik med klaver, orgel og elguitar, og repertoiret byder på salmer og kendte melodier i egen fortolkninger. Det bliver altså et andet lydbillede end det traditionelle, der kommer til at lyde i kirkerummet.

Nicolai Huse Jacobsen er til daglig ansat som blandt andet koncertkoordinator i Kulturskolen Norddjurs Ved siden af arbejdet lever han en semiprofessionel tilværelse som musiker inden for blandt andet jazz, rock og countrygenrerne. Han er uddannet på diplomuddannelsen på Rytmisk Musikkonservatorium i guitar og sammenspilsledelse.

Flemming Sørensen er uddannet organist i 2018 på Kirkemusikskolen, men har også spillet til et hav af fester og selskaber af enhver slags på Djursland gennem 38 år. Han spiller også gerne violin og kontrabas.