Fortsæt til indhold

Gymnastikopvisning i Arena Randers

Kultur og byliv
sra

Søndag 30. april holder RGF den traditionelle præsentationsopvisning i Arena Randers. Her viser en stor del af foreningens gymnastik-, danse- og parkourhold, hvad de har arbejdet med i sæsonens løb, skriver foreningen i en pressemeddelelse.

Opvisningen indledes med stor og festlig indmarch, og herefter overrækkes forskellige priser - blandt andet årets leder og priser til nogle af foreningens mange ildsjæle.

Selve opvisningen er meget alsidig med indslag inden for spring, rytme, gymnastik, motorisk træning, dans og parkour. Det hele er kædet sammen i et varieret program, så man er godt underholdt gennem hele dagen.

»Det er altid en helt fantastisk dag, hvor vi samles om vores fælles interesser og mærker fællesskabet i vores forening,« siger gymnastikkonsulent Vinie Amstrup Andreasen i pressemeddelelsen.

Præsentationsopvisningen er en slags markering af, at vintersæsonen er slut. RGF har dog også forskellige forårs- og sommerhold i både gymnastik, dans og parkour.